Jelenia ruja 2014

Published by admin on

Tak ako každý rok tak aj tento rok sa Vám pokúsime priblížiť život jelenej zveri v období ruje.Tento rok sme si tesne pred jeleňov rujou zaobstarali objektív canon 300mm f2,8 L IS USM ktorý nám dopomohol zdokumentovať toto prekrásne obdobie roka ako je jelenia ruja.

Za mesačného svitu

Bol začiatok septembra to je čask kedy do našej časti revíru začínajú chodiť jelene za jelenicami. Zobrali sme fotoaparát a íšli sme si zadnúť na kraj menšej lúčky kde sme čakali či sa niečo objaví. Pomaly sa už stmievalo a keď sa už mesiac rozsvietil na oblohe zrazu sa na kraji lúčky objavili jelene najskôr vyšiel najmladší jeleň ktorý ide vždy napred a za ním išli dva ďalšie jelene, ktoré boli podstatne väčšie chvílu sa pásli na lúke, fotoaparát už odmietal zaostriť takže vznikali už len dokumentačné fotografie prvých jeleňov. Keď sa už napásli postupovali ďalej do lesa a my sme sa taktiež pobrali domov.

Foto: Erik Vondra

Začiatok

Keď ešte len ruja začínala a lesom sa ozývalo neisté ručanie jeleňov všimol som si že lesom si kráča osamotený jeleň a hladá jelenice. Zamaskoval som sa pri strome a keď už bol na dosah objektívu pár krát som ho odfotil a nerušene pokračoval svojou cestou za jelenicami.

Foto: Martin Vondra

Napätie sa stupňuje

Ako plynuli dni ručanie jeleňov bolo čoraz intenzívnejšie. Jelene ručali skorého rána takmer počas celého dňa. Do lesa sme chodili ráno pred svitaním a z lesa sme chodili vo večerných hodinách. Jelene nám chodili na pár metrov niektorých sme si privábili na iných sme natrafili len náhodou.

Foto: Erik Vondra

Jeleň s poraneným okom

Podarilo sa nám odfotit statného jeleňa ktorý sa pri súboji s druhým jeleňom poranil oko prišiel nám na pár metrov keď sme ho odfotili, všimli sme si že mu tiekla krv z pod oka, jeleň nemal žiadne jelenice. O pár dní neskôr, sme opäť odfotili toho istého jeleňa avšak už mal 6 jeleníc a rana pod okom mu napuchla. Snaď sa zo zranenia dostal.

Foto: Martin Vondra

Vrchol jelenej ruje

Predpoveď počasia sľubovala po celý deň slnečné a chladné počasie. Hned ráno pred svitaním som vedel že jelenia ruja bude na svojom vrchole jelene sa ozývali z každej strany a my sme sa nevedeli už dočkať kedy sa dostaneme k prvému jeleňovi . Prvého jeleňa sme spozorovali ako je na okraji lúky a v lese ručí podstatne väčší jeleň. Jeleň ktorý bol na kraji lúčky sa postupne priblížoval k nám a vo fotoaparáte som zazrel že má jeden paroh zlomený bol to mladý špicák a paroh mal zlomený v polovici a druhá polovica mu vysela na lyku ako k tomu prišiel to žial nevieme ale muselo to byť nepríjemné. Deň sa pomaly rozbiehal a my sme mali už plnú pamäťovú kartu fotografií už sme chceli ísť domov avšak spozorovali sme ďalšieho jeleňa s jelenicami. Bol to starší 14-torák ktorý odoháňal svojích sokov. Pomaly sme sa blížili k nemu kde tu zrazu sa strhla bitka na život a na smrť v ktorej išlo naozaj oveľa s naším 14-torákom si prišiel zmerať sili mladší 12-torák bitka trvala iba chvílu a viťaz bol jasný, náš 14-torák si svoj hárem úspešne ustrážil a porazený jeleň odkráčal preč pričom sa valil priamo na nás až sa nám nezmestil do hladáčika obyšiel nás, a pokračoval sovojou cestou. V ten deň sme stretli veľmi veľa jeleňov.

Foto: Martin Vondra

A čo dodať na záver?

Opäť zhrnutá jelenia ruja len v skratke je to rozprávanie na dlhé hodiny. Uvidíme čo sa nám podarí na budúci rok dúfajme že bude aspoň tak úspešný ako tento rok.

Categories: Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *