Jelenia ruja 2016

Published by admin on

Jelenia ruja tento rok začala celkom skoro. Obvykle jelene v našich končinách začínajú ručať od 10. septembra, tento rok však začali jelene ručať už od 5. septembra. Jelene sa v revíri začali objavovať sporadicky. Prvého jeleňa sme odfotili až vo vrchole ruje v jeden slnečný víkend.

Foto: Martin Vondra

Zo začiatku to veľmi nešlo

Prvé dni pri jeleňoch sa nám veľmi nedarilo, keď sme sa dostali blízko k jeleňom vždy nás zdradil vietor, alebo zbadala jelenica. Na podiv v ruji 2016 bolo u nás veľmi málo jeleníc, a hlavne jeleňov. Jelene sa začali objavovať tesne pred vrcholom ruje a keď sme narazili na jeleňa mal so sebou pomerne málo jeleníc. Pri troche šťastia sme našli jeleňa ktorý mal jedenásť jeleníc ktoré hliadkovali okolo jeleňa a ich pozornému zraku neušiel ani ten najmenší pohyb.

V jeden slnečný deň

Bola sobota skoro ráno, ruja už vrcholila keď sme čakali na chodníku, kedy sa ukáže jeleň, ktorý sa ozýval z blízkej mladiny. Les bol dosť hustý a jediná možnosť nafotiť jeleňa bol úzky chodník, cez ktorý pravidelne prechádzala zver. Po pol hodinke sa jeleň ukázal a vyšiel priamo na chodník. Na jeleňovi boli vidno mnohopočetné poranenia zo súbojov o jelenice. V ten deň sme odfotili jedného jeleňa, ktorý išiel na obed cez lúku pri jedno kalisko, aby sa tam schladil. Bol to statný jeleň, prešiel priamo cez lúku, kde si ľahol, aby sa schladil, napil sa vody, párkrát zaručal a zamieril do lesa, kde sa nám po chvíli stratil z dohľadu.

Categories: Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *