Medvedie fotolovy 2014

Published by admin on

Tak ako každý rok, aj tento rok sme sa vybrali na medvedie fotolovy. Tentokrát sme zamierili na stredné Slovensko, do Nízkych Tatier. Z dôvodu zachovania a pokoja pre medvede a zver ,nebudeme uvádzať presné miesto fotenia. V tomto príspevku zhrnieme pár vetami prekrásne stretnutia s medveďmi , ktoré nie sú vôbec nebezpečné.

Tento rok sme išli viac menej na istotu. Netúlali sme sa bezcieľne po lese, ale sprevádzal nás lesník, ktorý vedel ,kde a kedy medvede vychádzajú na lesné zákutia plné nevšedných prekvapení.

Prvý deň, a hneď úspech

V prvý deň sa na nás šťastie usmialo v podobe troch medveďov. Boli sme od seba asi 800m rozmiestnený v pevných krytoch, určených na pozorovanie zveri. Medvede vychádzali v neskorých večerných hodinách, keď už slnko bolo úplne zapadnuté a fotoaparáty museli prekonávať svoje hranice fotenia. Možno sa bude zdať, že medveď je ťarbavé a nemotorné zviera, ale to vôbec nie je pravda. Medvede vychádzali ako duchovia, z ničoho nič sa objavili, úplne potichu prešli cez hustú mladinu a zrazu boli tam. Už stalo iba presne zaostriť a stlačiť spúšť fotoaparátu. Jeden medveď išiel na pár metrov okolo krytu, (mal cca 130kg) predieral sa cez asi 60cm vysokú mladinu a vôbec nebolo počuť žiadny lomos, žiadny šuchot, iba statočny maco, ktorý nám išiel zapózovať pred objektív.

Ostatné dni medvede tiež vychádzali, ale opäť neskoro večer. Po dvadsiatich minútach fotenia už bolo svetla natoľko málo, že fotoaparát odmietal zaostriť na medveďa, ktorý sa potuloval po čistinke a zháňal niečo pod zub. Vychádzali tri cca 130kg medvede a jeden, ktorý mal cca 250kg. Obozretnosť a opatrnosť im nikdy nechýbala. Sebamenší náznak ľudskej prítomnosti a aj ten najväčší medveď zobral nohy na plecia a utekal do svojej neprístupnej mladiny.

Tak aspoň takýto krátky článok z medvedích fotolov, ktoré boli opäť plné prekvapení.

Touto cestou by sme sa chceli poďakovať miestnym lesníkom, ktorí si na nás našli čas a dovolili nám nahliadnúť do súkromia najväčšej európskej šelme, medveďa hnedého.

Categories: Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *